Mechanik – opis zawodu

Mechanik to pracownik warsztatów lub serwisów samochodowych, który zajmuje się konserwacją, naprawą samochodów. Jednak także ich przeglądem, modernizacją lub nawet produkcją pojazdów. Wiele zależy od konkretnego przedsiębiorstwa, w którym pracuje oraz jakie ma kompetencje zawodowe. Mechanik może naprawiać też inne pojazdy – ciągniki i maszyny rolnicze, motory, kosiarki spalinowe i elektryczne, a nawet rowery. Mechanik potrafi diagnozować przyczyny i rodzaje usterek, dokonywać wymiany podzespołów i naprawiać je. Oprócz tego wykonuje zwyczajowe usługi motoryzacyjne wobec sprawnych samochodów – wymiana oleju, montaż układu wydechowego, przerabianie sposobu spalania, wymiana opon itp.).

Szerszy opis zawodu mechanika jest dostępny na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/mechanik-pojazdow-samochodowych-praca-dla-pasjonatow-motoryzacji/.

Mechanik – wymagania zawodowe

W tym zawodzie bardzo istotne są kompetencje merytoryczne i zdolności personalne. Te pierwsze zasadzają się na bardzo dobrej znajomości budowy poszczególnych typów pojazdów, rodzajów części, z których są zbudowane i znajomość właściwości chemicznych i fizycznych materiałów, z które powstały. Podobnie jak specyfików pielęgnacyjnych czy naprawczych, które potrzebne są przy pracy – smary, oleje, pasty itp. Oprócz tego mechanik musi mieć wprawę i przygotowanie praktyczne – wszystkie te kompetencje daje ukończenie szkoły średniej branżowej w zawodzie mechanika pojazdów samochodów albo technikum w zawodzie technik mechanik lub technik pojazdów samochodowych. Cechy personalne, które są istotne w tej pracy to przede wszystkim zamiłowanie do motoryzacji, dobra sprawność fizyczna, zdrowe narządy wzroku, słuchu i węchu. A także sprawność manualna i koordynacja wzrokowo ruchowa. Przeciwskazaniem zaś są patologie tych narządów, alergie i niedowłady.

Więcej o tym jak zostać mechanikiem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-mechanikiem-pojazdow-samochodowych/.

Mechanik – warunki pracy

Praca najczęściej odbywa się w warsztacie naprawczym lub produkcyjnym. To miejsce wiąże się występowaniem unoszących się pyłów oraz zapachów spalin, paliwa czy innych drażniących substancji motoryzacyjnych. Mechanik stale narażony jest na urazy, skaleczenia czy ukłucia. Lub nawet poparzenia czy porażenia prądem. To także praca z klientami, którzy mogą być bardzo różni i nie zawsze umiejący zdiagnozować źródło problemu z ich pojazdem. Mechanik zatem musi wykazywać się kulturą osobistą i asertywnością.

Mechanik – zatrudnienie i zarobki

Mechanik może znaleźć pracę we wszystkich zakładach motoryzacyjnych, warsztatach i serwisach samochodowych. Może też znaleźć pracę w fabrykach produkcyjnych, komisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, sklepach motoryzacyjnych. Lub prowadzić własną działalność naprawczą, lub usługową w zakresie motoryzacji. Istnieje też możliwość dorabiania sobie do pensji poprzez freelancerskie zlecenia. Zarobki mechanika kształtują się najczęściej na poziomie 3500 – 5600 zł brutto.