„Jesteś osobą LGBT? Masz w nas sojuszników” – tak brzmi przekaz ogólnopolskiej kampanii społecznej „LGBT+ja” prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jest po to by uczyć szacunku, wyrażać sprzeciw wobec homofobicznych żartów, reagować na przemoc czy obalać stereotypy. Tarnów jest miastem, gdzie nie ma miejsca na przemoc i nienawiść; miastem od zawsze wielokulturowym, tolerancyjnym i wrażliwym na krzywdę mieszkańców.
Skalę problemu pokazują m.in. badania Kampanii Przeciw Homofobii, według których ponad dwie trzecie badanych (70%) doświadcza różnych form przemocy. Aż 70% żyjących w Polsce nastolatków LGBT+ czuje się osamotnionych, jedynie 25% znajduje pełną akceptację u swoich matek, jeszcze mniej (12%) u ojców. U 50% występują nasilone lub silne objawy depresji, 69% osób uczestniczących w badaniu KPH rozważało samobójstwo, przy czym 12% bardzo często.
Jak przekonują organizatorzy kampanii, reakcja na przemoc werbalną, emocjonalną czy fizyczną powinna być zdecydowana. Obojętność i bierność mogą być bowiem postrzegane jako ciche przyzwolenie na agresywne i krzywdzące zachowania.
Sojusznikiem może być każdy – kolega ze szkolnej ławki, nauczyciel, pedagog, znajomy z miejsca pracy, ale także sąsiad czy nieznany człowiek napotkany podczas spaceru. Ważne, by poprzez często drobny gesty pokazać szykanowanej czy zastraszanej osobie akceptację, zrozumienie, gotowość do wysłuchania i pomocy.
Co robi sojusznik osoby LGBT? Jakimi normami się kieruje? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała przykładowy katalog zasad i konkretnych zachowań, który dostępny jest na stronie kampanii.
Do tematu prowadzonej kampanii „LGBT+ja” będziemy wracać.
(lb)