Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Warto wiedzieć, że energia elektryczna może być wytwarzana na wiele sposobów. Dzięki temu wiele domostw decyduje się na rozwiązania, które nie dość, że ograniczają wydatki na rachunki za prąd, ale także biorą udział w mniejszej emisji dwutlenku węgla. Systemy fotowoltaiczne także są zróżnicowane. Jednak każda instalacja fotowoltaiczna posiada wspólny element, czyli panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika działa zarówno współpracując z siecią, jak i autonomicznie.

Wyróżniamy obecnie dwa rodzaje wykorzystania fotowoltaiki. Pierwszy z nich polega na podłączeniu instalacji do sieci energetycznej, gdzie prąd, który wytworzymy będzie magazynowany. Taką instalację nazywamy on-grid. Drugim rodzajem są instalacje wyspowe, które są autonomiczne. Nie mają one podłączanie do sieci. Nazywane są off-grid.

Instalacja on-grid

Jak wyżej wspominaliśmy, instalacja on-grid wytwarza energię elektryczną, która później jest magazynowana w publicznej sieci. Oprócz paneli fotowoltaicznych konieczny jest tutaj także falownik, który zamieni prąd stały pobierany z fotowoltaika w Szczecinie na prąd przemienny. Falownik służy także jako zabezpieczenie na wypadek jakiejkolwiek awarii sieci. Nie musimy decydować się na akumulator, ponieważ energia może zostać przyjęta przez sieć. W takiej sytuacji konieczny będzie specjalny licznik dwukierunkowy, aby rozliczać się z zakładem energetycznym.

Taki licznik zlicza energię, która została wytworzona w instalacji fotowoltaicznej i przekazana do sieci. Zlicza on także energię z tej sieci pobraną na potrzeby domu. Prosument więc zawiera umowę z zakładem energetycznym. W ten sposób nie musimy martwić się o magazynowanie naszej energii elektrycznej. Rozliczanie się za takie rozwiązanie następuje zazwyczaj w cyklu rocznym.

Instalacja off-grid

Takie rozwiązanie zazwyczaj stosuje się w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci energetycznej. Niektórzy inwestują w ten rodzaj instalacji ze względu na to, że mogą być całkowicie niezależni. System off-grid pozwala na gromadzenie energii elektrycznej we własnym zakresie. Taka instalacja również korzysta z falownika, dzięki któremu możemy zasilać większość naszych urządzeń w domu. Prąd stały jest natomiast magazynowany w akumulatorach, skąd energia może być na bieżąco pobierana.

Trzeba pamiętać o zainwestowaniu w odpowiedni regulator, który zabezpieczy akumulatory przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Instalacja off-grid najczęściej jest wykorzystywana w domach letniskowych, schroniskach lub innych budynkach, które znajdują się poza zasięgiem sieci przesyłowej. Często jest stosowany także do zasilania pomp wodnych i instalacji odsalania. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie się na ten rodzaj instalacji oznaczać będzie większe koszty. To natomiast przyczyni się do wydłużenia okresu zwrotu inwestycji.

Podsumowując

To, na jaki rodzaj instalacji się zdecydujemy zależeć będzie od naszych preferencji. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest system on-grid, który nie wymaga używania akumulatorów. Jest to tańsza opcja, która umożliwia jeszcze szybszy zwrot inwestycji. Jeśli zależy nam na pełnym uniezależnieniu się od sieci energetycznej lub po prostu nie mamy do niej dostępu, warto zdecydować się na instalację off-grid.