Pomimo pandemii COVID-19, ośrodki wsparcia na terenie miasta Tarnowa wciąż świadczą usługi dla osób, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. W domach samopomocy panuje pełen reżim sanitarny, przez co spotkania odbywają się głównie na odległość. Prowadzony jest jednak dyżur pracownika, który po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, przeprowadza indywidualne spotkania z uczestnikami. Prowadzone są również zajęcia grupowe, dla nie więcej niż 5 osób przebywających jednocześnie na terenie placówki.
W Tarnowie funkcjonują dwa środowiskowe domy samopomocy – ŚDS im. św. Kingi (typ B) przy Al. M.B. Fatimskiej 6 oraz ŚDS „Zielona Przystań” (typ A i C) przy ul. Piotra Skargi 29a, które realizują zadania publiczne na zlecenie Gminy Miasta Tarnowa. Podstawowymi formami pracy w placówkach są m.in. trening funkcjonowania w życiu codziennym, rozwiązywania problemów, umiejętności interpersonalnych i społecznych, trening kulinarny, budżetowy, terapia ruchowa i wiele innych. Na podstawie wstępnej diagnozy opracowywany jest indywidualny plan postępowania dostosowany do indywidualnych możliwości uczestnika. W efekcie zwiększają swoją samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności, uczą się zaspakajania swoich potrzeb, poprawiają kondycję fizyczną i rozwijają swoje zainteresowania. Pracują także nad tym jak kontrolować swoje emocje oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Z usług świadczonych w ŚDS mogą korzystać osoby przewlekle psychicznie chore (typ A), osoby niepełnosprawne intelektualnie (typ B) oraz osoby z różnymi postaciami otępienia, demencją starczą chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, zaburzeniami osobowości i zachowania, zaburzeniami adaptacyjnymi oraz organiczną zmianą nastrojów lub wykazują inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ C).
W „Zielonej Przystani” są jeszcze miejsca. Informacje na temat działalności placówki oraz możliwości uzyskania skierowania czy wymaganych dokumentach można uzyskać w ŚDS, www.sdszp.pl, tel. 570 902 919, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dziale Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym, ul. Goldhammera 3, tel. (14) 688-25-83, (14) 688-25-31 lub stronie internetowej MOPS.