Wady wzroku to powszechny problem. Małe lub większe- warto zadbać o odpowiednią ochronę i leczenie, by poprawić komfort życia i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Proste? Nie do końca, bo co wybrać- okulary czy szkła kontaktowe? Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Decyzja nie musi być trudna, by była najlepsza. Na co zwrócić uwagę?
Okulary - zalety i wady
Głównym przeznaczeniem okularów jest zahamowanie procesu pogarszania się wzroku lub jego korekcja, ale nie da się ukryć, że to też bardzo widoczny element wizerunku. Odpowiednio dobrane mogą dodać uroku, skorygować kształt twarzy czy podkreślić styl. Chociaż wydaje się, że nie jest to najistotniejsza kwestia, wpływa na samoocenę- szczególnie w młodym wieku.
Szkła okularów, w odróżnieniu od soczewek kontaktowych występują w wielu wariantach- polaryzacyjne, antyrefleksyjne czy fotochromy- wszystkie ukierunkowane na różne potrzeby użytkowników. Taki drobiazg, a poprawia komfort życia- to szczególnie ważne, kiedy trzeba je nosić przez cały dzień- w pracy, samochodzie czy na spacerze w słońcu.
Co warto dodać? Okulary są łatwe w użytkowaniu a jedyny koszt wiąże się z ich zakupem. I oczywiście najważniejsze- może ich używać każdy, kto tego potrzebuje.
Wady okularów
Okulary, chociaż mają wiele zalet posiadają też kilka wad. Problematyczne mogą okazać się przede wszystkim podczas aktywności fizycznej- jak jogging czy ćwiczenia na siłowni. Jest to szczególnie istotne dla wszystkich, którzy mają większą wadę wzroku i potrzebują okularów, żeby normalnie funkcjonować.
Warto wspomnieć o niedogodnościach związanych z warunkami atmosferycznymi- mowa przede wszystkim o deszczu, który znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia użytkowanie. Podobnie w zimę, gdy na skutek gwałtownych zmian temperatury parują szkła.
Okulary łatwo uszkodzić, szczególnie jeżeli chodzi o oprawki- mają delikatną konstrukcję. Naprawa lub wymiana wiąże się z kosztami, które zazwyczaj nie należą do najniższych.
Istotne jest również zjawisko aberracji optycznej, czyli zniekształcenia obrazu, które pojawia się podczas patrzenia w górę, dół lub bok. Samo pole widzenia jest również nieco ograniczone (przez oprawki).
Soczewki kontaktowe - zalety i wady
Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Najważniejsza z punktu widzenia użytkownika jest przede wszystkim swoboda i brak ograniczeń. Występują w różnych wariantach- można nosić je nieprzerwanie przez kilka dni, tygodni czy miesięcy, tylko w dzień lub przez całą dobę. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Dużym plusem jest komfort- soczewka jest tak blisko oka, że nie pojawia się niepożądane zjawisko aberracji optycznej, nie mają również znaczenia żadne warunki atmosferyczne- obraz zawsze jest ostry i wyraźny.
Soczewki kontaktowe nie ulegają uszkodzeniom, jak w przypadku okularów. To idealne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych. Są przy tym niewidoczne, a pole widzenia jest naturalnie szerokie i nic go nie ogranicza.
Wady soczewek kontaktowych
Soczewki mają też swoje wady, które warto znać nim zapadnie ostateczna decyzja. Chociaż szkła kontaktowe są wygodne i dają dużo swobody, wymagają specjalnej pielęgnacji- szczególnie te wielokrotnego użytku. Jeśli mowa o soczewkach jednorazowych- generują stałe koszty.
Istotnym minusem soczewek jest brak dodatkowych powłok zwiększających komfort użytkowania, jak w przypadku tradycyjnych okularów. Założenie soczewek wymaga wprawy i zajmuje więcej czasu- przynajmniej na początku.
Warto wspomnieć, że szkła kontaktowe nie sprawdzą się u każdego- istnieją przeciwwskazania do używania soczewek, jak np. zespół suchego oka, alergie lub często nawracające infekcje.
Co nosić - okulary czy soczewki?
Wybór między okularami a soczewkami może wydawać się trudny, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki. Oprócz stylu życia, aktywności czy wykonywanego zawodu, ważny jest też wiek i wielkość wady wzroku (która determinuje grubość szkieł i zalecaną częstotliwość użytkowania).
Najwygodniejsze- i to bez cienia wątpliwości będą soczewki- są trwałe i pozwalają na każdą aktywność. Są też niewidoczne- doskonałe dla wszystkich, którzy nie chcą ujawniać wady wzroku.
Okulary będą idealne, jeśli najważniejszy jest komfort użytkowania związany z różnymi właściwościami szkieł lub w przypadku statycznego trybu życia.
Dla niezdecydowanych (i nie tylko) najlepszą decyzją może okazać się stosowanie obydwu- okularów i soczewek- zamiennie, w zależności od potrzeby i sytuacji. Tak naprawdę każde rozwiązanie (o ile dopasowane do preferencji) będzie dobre, bo znacząco wpływa na zdrowie, samopoczucie i komfort życia. A to przecież najważniejsze.