W piątek 15 stycznia rozpoczął się etap pierwszy Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Ten etap to rejestracja chętnych i realizacja szczepień dla seniorów.
Jako pierwsi seniorzy
Jako pierwsi szczepieni będą seniorzy, którzy ukończyli 80 lat i więcej. Seniorzy, którzy ukończyli 70 lat i więcej rozpoczynają rejestrację do szczepień od 22 stycznia. Te osoby mogą się rejestrować do szczepienia wybierając jedną z trzech omówionych poniżej możliwości.
Szczepienia dla osób, które skończyły 80 i 70 lat rozpoczną się w tym samym czasie - od 25 stycznia br.
Pomocne informacje można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja.
Sposoby rejestracji do szczepienia
Telefonicznie na całodobową, bezpłatną infolinię – 989
Do zapisu w tej formie należy przygotować nr PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer telefonu osoba zgłaszająca się przez infolinię otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia na szczepienie. Zgłoszenie może być wykonane osobiście lub przez opiekuna, rodzinę osoby zgłaszanej. Podczas rejestracji zostanie dokonany wybór terminu oraz miejsca szczepienia, a następnie na podany numer telefonu zostanie przesłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Rejestracja elektroniczna poprzez e-Rejestrację dostępną w serwisie pacjent.gov.pl
Osoba, która chce się zarejestrować przez e-Rejestrację musi posiadać Profil Zaufany. System zaproponuje osobie zgłaszającej się pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania.
Osobisty lub telefoniczny kontakt z wybranym punktem szczepień
Pacjent może się zapisać w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, do której należy lub wybrać inną przychodnię realizującą szczepienia przeciwko Covid-19. Zapisy mogą być bezpośrednie oraz telefoniczne.
Podczas zapisu do szczepień warto mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z nr PESEL. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjenci otrzymają SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Od razu też pacjent zostanie umówiony na dwie wizyty. O terminie drugiej wizyty pacjenci zostaną powiadomieni przy pomocy SMS.
W Tarnowie szczepienia będą realizowane w tych miejscach
CENTRUM MEDYCZNE KOL-MED | Plac Dworcowy 6 |
ZESPÓŁ PRZYCHODNI SPECJALISTYCZNYCH | Ul. Mostowa 6 |
PZU ZDROWIE SPÓŁKA AKCYJNA | Ul. PCK 26 |
MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR 3 | Ul. Wałowa 22 |
MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR 5 | Ul. Długa 18 |
CENTERMED | Ul. K. Pułaskiego 92 |
nMEDICA | Ul. Słowackiego, |
MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR 1 | Ul. Chemiczna 12 |
MIEJSKA PRZYCHODNIA LEKARSKA NR 4 | Oś. Niepodległości 3A |
MOŚCICKIE CENTRUM MEDYCZNE | Ul. Kwiatkowskiego 15 |
Od 15 stycznia również osoby dotychczas nieobjęte rejestracją (wiek 18-69 lat) będą mogły zgłosić on-line chęć zaszczepienia się.
Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz on-line nie jest rejestracją do szczepienia!
Zarejestrować się będzie można w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla ściśle określonej grupy osób, po otrzymaniu przez nie e-skierowania.
Oto warunki zrealizowania tej procedury
- wypełnienie formularza (podanie imienia i nazwiska, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu);
- na adres e-mailowy, który został podany w formularzu, osoba zgłoszona otrzyma wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia;
- następnie należy otworzyć swoją skrzynkę e-mailową i kliknąć w nadesłany link w celu zapisania danych. Wówczas dopiero formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie;
- w momencie kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla danej grupy, osoby zgłoszone otrzymają wiadomość e-mailową z informacją, że mają już wystawione e-skierowanie;
- w tym momencie można będzie zarejestrować się już do szczepienia na konkretny termin.
Pomocny link: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia
Informacja, koordynacja, transport
Mieszkańcy Tarnowa mogą skorzystać z informacji dotyczącej szczepień przeciwko COVID-19 oraz transportu do punktów szczepień dla osób w podeszłym wieku, jak i z niepełnosprawnością za pośrednictwem telefonów kontaktowych udostępnionych przez Urząd Miasta Tarnowa.
Koordynatorem organizacji szczepień przeciwko Covid-19 oraz transportu dotyczącego dowozu mieszkańców niepełnosprawnych i w podeszłym wieku na terenie miasta Tarnowa jest Wiesław Izworski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Główny Specjalista w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Tarnowa – kontakt telefoniczny 14 68 82 835. Informacji udzielać będą również pracownicy wydziału zdrowia: Bożena Kozioł (14 68 82 855, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), Monika Budzyn – Rybka (14 68 82 460, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i Anna Witkowska-Kudroń (14 68 82 833,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Telefony informacyjne działać będą od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 do 15.30.
Organizowany przez miasto transport do punktów szczepień będzie możliwy jedynie w szczególnej, uzasadnionej sytuacji i dotyczył będzie:
- osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z takimi schorzeniami;
- osób powyżej 70. roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu z miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień.
W przypadku zamiaru skorzystania z transportu, osoby rejestrujące się do szczepień powinny powiadomić o tym przychodnię, w której zamierzają się zaszczepić.