W związku z deklaracją prezydenta Niemiec o pomocy dla Polski w sytuacji przybierającej na sile epidemii wirusa SARS-CoV2 prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zwrócił się do Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie z listem, w którym wyraził zainteresowanie przyjęciem takiej pomocy dla miejskiego szpitala i prowadzonych przez miasto domów pomocy społecznej.
![Oddział dla pacjentów z COVID-19 w tarnowskim szpitalu miejskim](https://tarnow.pl/var/ezwebin_site/storage/images/_aliases/widen_900_filter/2/7/1/0/1420172-1-pol-PL/covid szpital.jpg)
Prezydent Niemiec zadeklarował na początku listopada, iż jego kraj gotów jest pomóc Polsce w związku z epidemią wirusa SARS-CoV2. „Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać" - napisał Frank-Walter Steinmeier w liście do Andrzeja Dudy. Prezydent RP podziękował za propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec i napisał, że również nasi zachodni sąsiedzi mogą liczyć na Polskę. Polskie władze ustami wiceministra zdrowia Waldemara Kraski stwierdziły, iż w tej chwili Polska jest „samowystarczalna", jeśli chodzi o łóżka covidowe i respiratory i pomoc z Niemiec nie jest potrzebna.
Zdecydowanie inne spojrzenie na ofertę pomocy mają polskie samorządy, miejskie i wojewódzkie, z których kilka (Mazowsze, woj. lubuskie, powiat włodawski, Kielce) już zwróciło się do rządów zaprzyjaźnionych niemieckich landów i władz miast z prośbą o dostarczenie takiej pomocy, a działające na ich terenie szpitale już szykują listy najistotniejszych rzeczy, które zamierzają przekazać Niemcom wraz z prośbą o wsparcie.
Część polskich miast jest w tej dobrej sytuacji, że mają w Niemczech miasta partnerskie i mogą np. z ich samorządami rozmawiać o ewentualnej pomocy. Województwa, jak np. lubuskie, współpracują z poszczególnymi landami niemieckimi i do nich zwracają się o ewentualną pomoc.
Tarnów w Niemczech miasta partnerskiego nie ma, więc w piątek 13 listopada prezydent Roman Ciepiela skierował w tej sprawie list do Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie, Michaela Großa. W liście czytamy, iż miasto jest zainteresowane przyjęciem pomocy dla miejskiego szpitala i miejskich domów pomocy społecznej.
„W związku z informacjami o deklaracji Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dotyczącej udzielenia pomocy dla Polski w sytuacji przybierającej na sile epidemii, proszę przyjąć podziękowanie za okazane zainteresowanie. Pragnę podkreślić, że w przypadku skonkretyzowania oferty pomocowej Tarnów zdecydowanie wyraża wolę skorzystania z niej.” – napisał prezydent w swoim liście.