Tarnowskie Centrum Kultury, 18-22.08.2020 r.
Po raz pierwszy w historii niezwykłego międzynarodowego wydarzenia, jakim jest odbywający się po raz 50-siąty Giffoni Film Festival, następuje wymuszona Covid-19 zmiana. Każdego roku ten festiwal gromadzi kilkutysięczne grono młodych jurorów, w wieku od trzech do dwudziestu kilku lat, z ponad 50 krajów, z 6 kontynentów, którzy oglądają filmy, dyskutują, uczestniczą w szeregu wydarzeń towarzyszących, zawierają przyjaźnie, przeżywają przygodę swojego życia. To doświadczenie zostanie z nimi na długo i jest to wielka zasługa organizatorów, którzy stworzyli takie przyjazne, wyjątkowe miejsce obudowane wokół filmu. Jednak Claudio Gubitosi dyrektor festiwalu i cały zespół nie wyobrażają sobie by zawieść tą rzeszę młodych kinomanów i odwołać festiwal. Zatem wypracowana została nowa formuła, w które swój udział będzie miało także Tarnowskie Centrum Kultury, współpracujące z festiwalem od ponad dekady.
Na oficjalnej stronie GFF można przeczytać: Giffoni 50 dzieli się na czworo. Jak przyjaciel w trudnych czasach, zwiększasz wysiłki by dać z siebie wszystko, by być blisko tych, na których najbardziej ci zależy i tak jest z Giffoni, a tymi bliskimi sercu są jurorzy. Ostatnie wydarzenia spowodowały, że trzeba przeformułować dotychczas wypracowany schemat działań. Odgórnie narzucone protokoły postępowania, zalecają roztropność. Dlatego właśnie w tym roku Giffoni Film Festiwal zostanie podzielony na cztery momenty, utworzone pod kątem wieku jurorów, z zachowaniem maksymalnej ochrony. Pierwsza część będzie miała miejsce od 18 do 22 sierpnia , druga od 25 do 29 sierpnia, trzecia między październikiem a listopadem, a czwarta od 26 do 30 grudnia 2020 roku.
GIFFONI DZIELI SIĘ NA CZWORO.
18-22 sierpnia 2020. Zaczyna się od kategorii 16+, 18+ i master-class. W samym Giffoni Valle Piana będzie według kolejności powyżej podanych kategorii: 200 jurorów, 105 jurorów i 75 jurorów. Pozostali jurorzy w tych kategoriach będą brać udział w festiwalu wirtualnie, w specjalnych centrach festiwalowych utworzonych w wielu miejscach we Włoszech i innych miejscach Europy. Wśród 18 krajów, które zaangażują się w tym roku w festiwal w Giffoni jest oczywiście Polska, w tym mocna reprezentacja z Tarnowa. Miejscem, w którym jurorzy będą się łączyć zdalnie z Giffoni będzie Tarnowskie Centrum Kultury.
Nasz kraj reprezentować będzie piątka młodych ludzi w kategorii 16+: Filip Białobrzewski i Joanna Stachnik, a w kategorii 18+: Jakub Babuśka, Aleksandra Ciurej i Natalia Deptała, którzy zostali wyłonieni w konkursie.
Przed nimi 5 dni oglądania filmów, dyskusji, analiz i na sam koniec werdykt, na który czekają filmowcy z Kanady, Włoch, Korei, Urugwaju, USA, Niemiec, Belgi, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i wielu innych krajów. Ci twórcy zrealizowali filmy z myślą o młodych widzach W tym roku filmy w konkursie dla Kategorii 16+ będą zgłębiać różnorodne tematy związane z dorastaniem, a w Kategorii 18+ różnice między pokoleniowe pokazane zupełnie bez filtra.
Kategoria 16+
BEAST BEAST (USA) reż. Danny Madden
BLACK CONFLUX (Kanada) reż. Nicole Dorsey
LAST VISIT (Arabia Saudyjska) reż. Abdulmohsen Aldhabaan
NAKED ANIMALS (Niemcy) reż. Melanie Waelde
HERE ARE THE YOUNG MEN (Irlandia) reż. Eoin MacKen i Dean-Charles Chapman
OUR LADY OF THE NILE (Francja, Belgia, Rwanda) reż. Atiq Rahimi
JUST KIDS (Francja, Szwajcaria) reż. Christophe Blanc
oraz krótki metraż:
SCHIAVONEA (Włochy) reż. Natalino Zangaro
CUBAN HEEL SHOES (Hiszpania) reż. Julio Mas Alcaraz
90% (Niemcy) reż. Jerry Hoffmann
MAMMAN (Szwecja) reż. Farzad Farzaneh
JAMILA (Szwecja) reż. Sophie Vuković
WILMA (Islandia) reż. Haukur Björgvinsson
ROPELESS (Włochy) reż. Andrea Carrino
Kategoria 18+
AUERHOUSE (Niemcy) reż. Neele Leana Vollmar
CALM WITH HORSES (Wielka Brytania, Irlandia) reż. Nick Rowland
GODDESS OF THE FIREFLIES (Kanada) reż. Anaïs Barbeau-Lavalette
KIDS RUN (Niemcy) reż. Barbara Ott
PACIFIED (Brazylia) reż. Paxton Winters
ROSA PIETRA STELLA (Włochy) reż. Marcello Sannino
THE SLEEPWALKERS (Argentyna, Urugwaj) reż. Paula Hernández
oraz krótki metraż:
A DEVIL IN THE POCKET (Francja) reż Antoine Bonnet i Mathilde Loubes
BUBE MAISES (Izrael) reż. Or Levy
DAUGHTER (Czechy) reż. Daria Kashcheeva
DRY SEA (Belgia) reż. Yves Bex i Bart Bossaert
HOW MY GRANDMOTHER BECAME A CHAIR (Liban) reż. Nicolas Fattouh
IRON ME (Francja) reż. Ivan Rabbiosi
THE MIDNIGHT FREAK TRAIN (Wielka Brytania) reż. Joseph Derrick
ON THE BEACH (Słowacja) reż. Samuel Chovan
REFLECTION (Hiszpania) reż. Juan Carlos Mostaza
SURA (Korea) reż. Jeong Hae-ji
THEMES (Chorwacja) reż. Danijel Žeželj
TIES (Niemcy) reż. Dina Velikovskaya
To nie będzie to samo wydarzenie, ale emocje jakie niosą precyzyjnie wyselekcjonowane filmy będą nam towarzyszyć. W nowy sposób będą odbywać się dyskusje z twórcami, ale finalnie po kilku dniach projekcji poznamy zwycięzców, twórców najbardziej docenionych produkcji z powyższej listy, którzy zostaną nagrodzeni nagrodą Gryfona. Nagrodą, która jest głosem młodej widowni rozsianej po europie w specjalnie przygotowanych centrach festiwalowych i łączyć się będzie poprzez sieć. A za rok jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, znów małe włoskie miasteczko wypełni się gośćmi z całego świata i znów będziemy cieszyć się ze wspólnego spotkania.