Muzeum Okręgowe w Tarnowie udostępnia dla zwiedzających kolejne obiekty. Od 7 lipca będzie można zwiedzać Galerię Panorama, w której mieści się kolekcja fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Wszystkich odwiedzających obowiązywać będą wytyczne sanitarne. Przed wejściem do obiektu trzeba będzie zdezynfekować ręce i założyć maseczkę. Galerię Panorama w tym samym czasie będą mogły zwiedzać maksymalnie cztery osoby, a obiekt w Wierzchosławicach trzy osoby.
Szczegóły i regulamin zwiedzania dostępne są tutaj.
Przypomnijmy, że w 1897 roku na zlecenie Węgrów Jan Styka wraz z zespołem artystów namalował wielki obraz panoramiczny przedstawiający zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Obraz był wykonany techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Węgrzy nie wywiązali się jednak z warunków finansowych kontraktu. Styka zabrał malowidło i postanowił pociąć je na kawałki. Autor sprzedał oprawione i nabite na blejtramy fragmenty Panoramy. Część fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Muzeum Okręgowe w swoich zbiorach posiada 21 obrazów.
Z kolei muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach powołane zostało staraniem działaczy ludowych i rodziny Wincentego Witosa w 1971 r. Obiekt składa się z dwóch części: rodzinnego domu Wincentego Witosa w Dwudniakach (przysiółku Wierzchosławic), w którym się urodził i spędził dzieciństwo oraz „Nowej Zagrody” – gospodarstwa Witosa, które stanowi zespół pięciu drewnianych budynków. W jego skład wchodzi: dom mieszkalny, dwie stodoły, stajnia i piwnica.
(ks)