Tarnowscy radni zapoznali się dzisiaj z przedstawioną przez zastępców prezydenta Tarnowa, Dorotę Krakowską, Piotra Augustyńskiego i Tadeusza Kwiatkowskiego, informacją o sytuacji epidemiologicznej w Tarnowie.
Obecnie w Tarnowie koronawirusem zakażonych jest dwanaście osób. W kwarantannie domowej przebywa 147 mieszkańców naszego miasta, dziesięciu innych odbywa kwarantannę zbiorową. Aktualnie zamknięty jest Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza. Wczoraj wieczorem okazało się bowiem, że zakażony koronawirusem jest jeden z pracujących tam lekarzy. Jest to medyk, który na co dzień pracuje w Kielcach, w tarnowskim szpitalu pełni natomiast jedynie dyżury. Na dwóch ostatnich miał kontakt z około 20 pacjentami i podobną liczbą współpracowników. W związku z zamknięciem SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim im św. Łukasza, wszyscy pacjenci kierowani są do Izby Przyjęć Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika.
"TARNÓW POMAGA"
Jeżeli chodzi o pomoc dla mieszkańców, z inicjatywy prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli powstał program „Egida tarnowska”, będący zbiorem kompleksowych działań miasta, mających służyć ochronie tarnowian i tarnowskich przedsiębiorców przed skutkami epidemii. Działa ponadto platforma „Tarnów pomaga”, na której znaleźć można informacje o grupach wsparcia i zakresie ich działania, kontakty do poszczególnych organizacji i instytucji, linki do stron internetowych, informacje o zaangażowaniu pomocowym osób, organizacji i firm, wykaz lokali gastronomicznych dostarczających jedzenie na wynos czy też informacje o formach pomocy psychologicznej.
W ramach akcji „Tarnów pomaga” funkcjonuje całodobowa infolinia, za pośrednictwem której można uzyskać szczegółowe informacje o formach wsparcia, sposobach postępowania i miejscach udzielania świadczeń. Przeprowadzono również szeroko zakrojoną kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców Tarnowa. Organizowane i koordynowane są czynności związane z dostawami gotowych maseczek dla seniorów, osób niepełnosprawnych i służb medycznych, a także pozyskaniem materiałów, wykonaniem maseczek i ich dystrybucją. Koordynowane jest także wsparcie udzielane seniorom i osobom niepełnosprawnym przez wolontariuszy (dowóz posiłków, zrobienie i dostarczenie posiłków).
Osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej oraz przeżywającym kryzys psychiczny, udzielane są zasiłki celowe, okresowe i stałe, mają one przyznawane dodatki mieszkaniowe, mogą korzystać z pomocy prawnej i psychologicznej. Miasto prowadzi również pracę socjalną z osobami doświadczonymi kryzysem oraz świadczy całodobowe usługi dla osób bezdomnych i uzależnionych.
W trosce o bezpieczeństwo innych
W internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Emilii Gierat utworzono miejsce kwarantanny zbiorowej. Zakupiono 43 tys. maseczek dla zabezpieczenia potrzeb mieszkańców i pracowników jednostek pomocy społecznej. Nawiązano również współpracę ze żłobkami, przedszkolami i niektórymi szkołami, dotyczącą koordynacji szycia 17 tys. zakupionych wykrojów maseczek. W ramach walki z pandemią prowadzona jest dezynfekcja infrastruktury publicznej – barier przydrożnych, przycisków na sygnalizatorach, przystanków komunikacji miejskiej i przejścia podziemnego przy ul. Mickiewicza. Dezynfekowane są również autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a ich kierowcy wyposażeni zostali w maseczki, rękawiczki oraz płyny dezynfekcyjne.
W związku z zagrożeniem koronawirusem, Urząd Miasta Tarnowa uruchomił całodobowy telefon dla seniorów. Zakupiono także i rozdano – dzięki współpracy z Miejskim Zarządem Budynków, Towarzystwem Budownictwa Społecznego, spółdzielniami mieszkaniowymi, policją i wolontariuszami – 18 tys. sztuk maseczek ochronnych dla osób powyżej 70. roku życia oraz zapewniono środki ochrony osobistej dla wolontariuszy wspierających tarnowskich seniorów. Gmina Miasta Tarnowa przystąpiła ponadto do uruchomionego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi – Moduł III (500+ dla 220 osób niepełnosprawnych z warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy). Miasto finansuje również wożenie posiłków dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Dziennego Pobytu oraz osób zgłaszanych w ramach akcji „Tarnów pomaga”, jak również współfinansuje zadanie publiczne „Razem dla seniorów”.
Po pierwsze zapobiegać
W Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika zorganizowano pracę Izby Przyjęć w sposób umożliwiający bezpieczną segregację i separację osób zarażonych koronawirusem (lub podejrzanych o to) od innych osób. Wprowadzono także regularne badania temperatury ciała – przy użyciu kamery termowizyjnej – dla osób wchodzących na teren szpitala. Prowadzony jest również monitoring sposobu funkcjonowania Zespołu Przychodni Specjalistycznych i Mościckiego Centrum Medycznego oraz współpraca z pozostałymi podmiotami medycznymi. Tarnów zapewnił ponadto medykom i pracownikom Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza, Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika, pogotowia ratunkowego oraz Mościckiego Centrum Medycznego, możliwość korzystania z nieodpłatnych, finansowanych z budżetu miasta, noclegów w „Słonecznym Wzgórzu”.
W domach pomocy społecznej oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych, wprowadzono zakaz wstępu osobom, których obecność nie jest konieczna dla zapewnienia działalności oraz zakaz opuszczania placówek przez mieszkańców. Ograniczono także do wyjątkowych sytuacji przyjmowanie nowych mieszkańców. Stan zdrowia wszystkich mieszkańców jest monitorowany – dwa razy na dobę mierzona jest temperatura ciała oraz liczba oddechów na minutę. W przypadku pracowników wprowadzono natomiast obowiązkowy pomiar temperatury oraz obowiązek używania maseczek ochronnych i rękawic. Przekazano także 70 tys. złotych z budżetu miasta na zakup środków ochrony osobistej (przyłbice, kombinezony, fartuchy, rękawiczki).
Do trudnej sytuacji związanej z pandemią dostosował się również Urząd Miasta. Wprowadzono ograniczenie bezpośrednich kontaktów z interesantami oraz rotacyjną pracę urzędników w systemie zdalnym. W budynku przy ul. Nowej 4 zamontowano szyby na stanowiskach obsługi, we wszystkich budynkach prowadzona jest natomiast codzienna dezynfekcja klamek, wind oraz poręczy. Wprowadzono także możliwość kierowania korespondencji do Urzędu za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP, za pomocą poczty elektronicznej podpisanej podpisem kwalifikowanym, poprzez nadanie na poczcie lub wrzucenie – w przypadku korespondencji niewymagającej potwierdzenia wpływu – do skrzynek w budynkach Urzędu Miasta.
Warto także wspomnieć, że od 16 marca wszystkie tarnowskie przedszkola i szkoły prowadzą – z wykorzystaniem całego zestawu narzędzi – zajęcia na odległość. Dwa dni później rozpoczęła natomiast działalność Tarnowska Akademia Nauki, interaktywna platforma adresowana do uczniów klas 4-8.
Wsparcie dla biznesu
Tarnów stara się także pomóc przedsiębiorcom. Miasto odstąpiło m.in. od pobierania czynszu z tytułu dzierżawy gruntu na Rynku oraz zwolniło z czynszu (lub go obniżyło) z tytułu najmu lokali użytkowych lub dzierżawy nieruchomości znajdujących się w jego zasobie. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej uchwalono także zwolnienie od podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z działalnością gospodarczą. Do końca drugiego kwartału przedłużony został natomiast termin płatności z tytułu opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów.
W związku z wprowadzeniem Tarczy Antykryzysowej, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie oferuje przedsiębiorcom niskooprocentowaną jednorazową pożyczkę, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych, dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej. W ofercie PUP-u znalazło się również wsparcie dla wsparcie dla pracodawców i bezrobotnych, cudzoziemców oraz dla uczestników Centrów Integracji Społecznej.
Liczne formy wsparcia dla przedsiębiorców zaproponował również Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa. Poprzez stworzenie bazy przedsiębiorców wraz z ofertą, promuje m.in. lokalne restauracje oraz firmy świadczących dowóz posiłków, przedsiębiorców świadczących usługi i prowadzących działalność w internecie, jak również przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie sprzedaży i produkcji sadzonek, warzyw, owoców i kwiatów. Na stronie www.tarnow.pl publikuje również liczne informacje przydatne dla przedsiębiorców.
Szczegółowy opis działań miasta mających służyć ochronie tarnowian i tarnowskich przedsiębiorców przed skutkami epidemii został zawarty w dokumencie „Egida tarnowska”.
(sm)