Dziś nad ranem w Krakowie zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat.
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Szybko zyskał międzynarodową sławę jako kompozytor i awangardowy muzyk. Ceniono go szczególnie za wykorzystanie sonoryzmu - niekonwencjonalnych technik wydobywania dźwięku z tradycyjnych instrumentów.
Penderecki skomponował m.in. cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są "Tren - ofiarom Hiroszimy", "Pasja według św. Łukasza", "III Symfonia", "Polskie Requiem", "Siedem bram Jerozolimy". W roku 1972 rozpoczął karierę dyrygencką. Od tego czasu dyrygował największymi orkiestrami świata. Był laureatem dziesiątek prestiżowych nagród.
Z Jego inicjatywy w 2013 r. w Lusławicach otworzono Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, które jest "miejscem spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki".