UM Tarnów: Zapowiedzi weekendowe

8 min czytania

Najbliższy weekend zdominują wydarzenia, które odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki Artfest. W programie znalazły się m.in. wystawy, koncerty, spotkania z autorami książek. Chętni będą mogli wybrać się także do teatru, niekoniecznie na spektakle, lecz na salon poezji.

Spotkanie z autorką i promocję książki zaplanowano o godz. 18 w Czytelni Czasopism Bieżących przy ul. Krakowskiej 4. Mowa o książce Życie jest piękne historia podróżników” autorstwa Urszuli Gawron. Tarnowianka, mieszkająca obecnie w Nowym Sączu, jest autorką cyklu książek dla dzieci, fotografką i malarką.

Na scenie tarnowskiego teatru wystąpią aktorzy Kabaretu Literackiego NaTenCzas”. O godz. 19 rozpocznie się spektakl Recepta na odchudzanie”. Będzie to przedstawienie poświęcone odwiecznemu sporowi płci. Aktorzy będą stawiali pytania: kto tak naprawdę jest najważniejszy - kobieta czy mężczyzna, kto tak naprawdę jest głową w tym związku, a kto nią kręci”, po co tak się razem ze sobą męczymy i dlaczego tak tęsknimy za sobą, jak nie jesteśmy razem?

Rusza 16. Festiwal Sztuki Artfest. Na inaugurację zaplanowano dwa wydarzenia w Centrum Sztuki Mościce wernisaż wystawy oraz koncert. O godz. 19 na antresoli będzie można zobaczyć ekspozycję Czas wolny”. To wystawa historyczna, prezentująca nie tylko sposoby spędzania wolnego czasu zimą, głównie w okresie 20-lecia międzywojennego, ale także style życia, nastroje społeczne, rozwój, lokalne zbiory pamiątek. Ekspozycja obejmuje: malarstwo, plakaty, fotografie, sprzęt narciarski, łyżwy, sanie, odznaki, pamiątki itp.

Godzinę później na dużej scenie CSM pojawi się Julia Pietrucha z programem trasy koncertowej Folk it! Tour”. Zgromadzona publiczność usłyszy akustyczne wersje utworów z dwóch płyt artystki. Przeniesiemy się do jej prywatnego świata, który budują dźwięki ukulele. Dzięki nim będzie intymnie, domowo i folkowo. Julii będą na scenie towarzyszyli multiinstrumentaliści, z którymi od nowa zaaranżowała znane dotychczas utwory. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie także niespodzianek nie tylko tych repertuarowych.

W Tarnowie po raz pierwszy odbędzie się wystawa gołębi, kur i królików. Zwierzęta będzie można podziwiać w hali sportowej przy ul. Chemicznej 2. Organizatorem wystawy jest Tarnowski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Wystawiane będą gołębie, kury, perlice, indyki, kaczki, gęsi, bażanty, pawie oraz króliki. Organizatorzy zapowiadają, że w ramach wydarzenia odbędzie się też giełda ptaków egzotycznych. Wystawę będzie czynna między godz. 8 a 16, natomiast w niedzielę od godz. 8 do 14.

Już po raz piąty będzie można odwiedzić Tarnowskie Targi Mama i Dziecko. Wydarzenie skierowane jest do rodziców i opiekunów dzieci, zarówno niemowląt, jak i tych w wieku szkolnym. W targach zadeklarowało udział ponad 20 lokalnych wystawców, którzy zaprezentują ofertę z branży parentingowej. To wystawcy, których działalność jest związana z ekologicznym i świadomym rodzicielstwem, edukacją, wspieraniem rodziców i dzieci. Na stoiskach będzie można znaleźć m.in. zabawki, akcesoria dziecięce, rękodzieło, ekologiczne kosmetyki, ale także zapoznać się z ofertą zajęć i warsztatów dla rodzin z dziećmi. Podczas targów przygotowano również kilkanaście prelekcji edukacyjnych dla rodziców. Lokalni eksperci poruszą ważne dla rodziców (również tych przyszłych) tematy, takie jak: fizjoterapia, rozwój mowy, pomoc psychologiczna, bezpieczne przewożenie dzieci, chustonoszenie, łączenie macierzyństwa z poszukiwaniem własnej pasji. Targi odbędą się w galerii Gemini od godz. 9 do 19.

O godz. 10 w hali I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie rozpocznie się mecz o punkty w pierwszej lidze małopolskiej siatkówki kobiet. Przeciwnikiem UKS Jedynka Tarnów będzie w nim zespół Prądniczanki Kraków.

Również o godz. 10, tyle że w hali Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej rozegrany zostanie turniej koszykówki dziewcząt Basket Cup Tarnów 2019”. Zagrają w nim cztery zespoły złożone z zawodniczek urodzonych w roku 2007 i młodszych: MKS Pałac Młodzieży I Tarnów, MKS Pałac Młodzieży II Tarnów, UKS Basket Dąbrówka oraz MOSiR Bochnia. Spotkania z udziałem tarnowskich drużyn rozpoczynać będą się o godz. 10, 12.15, 13.15, 14.30 i 15.30.

W hali Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Krupniczej odbędą się zawody Pucharu Regionalnego we wspinaczce na czas w formacie klasycznym. Rywalizacja w nich odbywać będzie się w czterech kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (do 9 lat), dzieci (10-11 lat), młodzicy (12-13 lat) oraz juniorzy młodsi (14-15 lat). Eliminacje rozpoczną się o godz. 11.30 dzieci młodsze, 12.30 dzieci oraz 14 młodzicy i juniorzy młodsi, początek finałów we wszystkich grupach wiekowych wyznaczono na godz. 16.30.

W samo południe na stadionie przy ul. Bandrowskiego rozlegnie się pierwszy gwizdek w meczu pierwszej ligi piłki nożnej kobiet. Tarnovia zmierzy się w nim z liderem, niepokonaną w tym sezonie jedenastką” ROW-u Rybnik.

Jak wygląda samotny rejs dookoła świata, co najbardziej doskwiera na morzu, gdzie na żeglarzy czyhają największe niebezpieczeństwa? m.in. o tym opowie kapitan Joanna Pajkowska podczas spotkania w Tarnowie. Żeglarka pokonała niemal 30 tys. mil morskich w ciągu 216 dni. Spotkanie odbędzie się w Czytelni Czasopism Bieżących przy ul. Krakowskiej 4 o godz. 17.

Bestiariusz podwodny” to kolejna wystawa przygotowana w ramach festiwalu Artfest. Podwodny świat Andrzeja Dudzińskiego jest pełen magii i egzotycznych stworzeń, wielobarwny, magiczny. Chciałem móc zwiedzić świat podwodny, zanim zamieni się w plastikowy koszmar z foliową roślinnością i rafami z PCV. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Jules’a Verne, filmy Jacques’a Cousteau, Mały Nemo” czy wreszcie Błękitna planeta” Davida Attenborough fascynują mnie bardziej niż Księga dżungli” wyjaśnia autor prac. Szybko okazało się, że nie mogłem być przygotowany na to co mnie w otchłani wody może spotkać. Najpierw oczywiście rozpoznawałem te rzeczy, które znałem lub kiedyś widziałem. Potem pojawiały się stwory coraz mniej znane, nigdy przedtem nie widziane, wreszcie te, w których istnienie dotąd nie mogę uwierzyć. Takie kreacje natury poznikały z powierzchni ziemi dawno temu, a w podwodnych przestworzach nadal świetnie się mają dodaje Andrzej Dudziński. Wernisaż prac zaplanowano o godz. 18 w foyer Centrum Sztuki Mościce.

Wspomnienia z dzieciństwa utrwalone na fotografiach będzie można zobaczyć w siedzibie galerii Bema20. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Izabeli Gryz, jednej z laureatek tegorocznego Salonu Wiosennego w BWA. W wystawie Symbole dzieciństwa. Wspomnienia o zwykłych ludziach” artystka odkrywa siebie przed odbiorcami zdjęć oraz poszukuje z nimi nici porozumienia. Część z wystawionych fotografii dotyczy jej wczesnych wspomnień związanych z okresem, w którym nie potrafiła jeszcze wypowiedzieć słowa. Izabela Gryz bada rolę poszczególnych przedmiotów jako nośników odczuć, emocji i wspomnień. Wernisaż odbędzie się o godz. 18.

Również o godz. 18 zaplanowano pierwszy z cyklu występów Młodych Artystów na Najmniejszej Scenie Świata. Utwory Anny Jantar powrócą w wykonaniu duetu Katarzyna Bogusz (wokal) i Sylwia Nowak (gitara) w muzycznym wieczorze z cyklu Naszymi Młodymi Duszami”. Wydarzenie odbędzie się przy Rynku 9/5.

Z kolei o godz. 19 w CSM zabrzmią pierwsze takty koncertu Dawid Lubowicz Quartet. Będzie to połączenie tatrzańskich fascynacji i nowoczesnego jazzu. Dawid Lubowicz pochodzi z zakopiańskiej rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Konstantego Andrzeja Kulki oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, w klasie skrzypiec jazzowych dr Henryka Gembalskiego. Na scenie zobaczymy również Jakuba Lubowicza (fortepian), Patryka Dobosza (perkusja) i Wojciecha Pulcyna (kontrabas).

W sobotę tarnowski teatr zaprasza na Trans-Atlantico”, czyli spektakl, który powstał na podstawie Trans-Atlantyku” i Dzienników 1953-1969” Witolda Gombrowicza. Początek o godz. 19 w Solskim”.

W hali I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie rywalizować będą siatkarskie zespoły dziewcząt. O godz. 9 rozpocznie się turniej pierwszej ligi juniorek, w którym oprócz dwóch drużyn UKS Jedynka Tarnów zagra WTS Solna Wieliczka. Na godz. 13.30 zaplanowano natomiast początek zmagań w turnieju pierwszej ligi młodziczek. Wystąpią w nim: UKS Jedynka Tarnów, Poprad Stary Sącz oraz STS Sandecja Nowy Sącz.

Od godz. 10 w hali Szkoły Podstawowej nr 23 na osiedlu Legionów rozgrywane będą mecze w ramach rozgrywek prowadzonych przez Małopolski Związek Piłki Ręcznej. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpią zespoły juniorów MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów i Kusego Kraków. O godz. 11.45 rozpocznie się pojedynek o punkty w Małopolskiej Lidze Młodzików pomiędzy drugą drużyną MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów, a MOSiR-em Bochnia. Po jego zakończeniu, o godz. 13.15 zmierzą się siódemki” młodzików MKS Pałac Młodzieży MPEC I Tarnów i UKS PMOS Chrzanów. Ostatnim akcentem niedzieli z piłką ręczną w hali SP nr 23 będzie natomiast spotkanie młodziczek MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów z SPR-em I Olkusz. Mecz ten rozpocznie się o godz. 14.45.

Wylękniony bluźnierca…”, czyli salon poezji poświęcony Julianowi Tuwimowi, to listopadowa propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wiersze poety będą czytali aktorzy Solskiego”. Powrót do poezji jednego z najbardziej znanych i poczytnych twórców dla dzieci i dorosłych, a zarazem przedstawiciela literatury międzywojennej, spowodowana jest chęcią uczczenia przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin poety. W programie znajdą się m.in. fragmenty poematu dygresyjnego Kwiaty polskie” oraz wiersze satyryczne wymienia Katarzyna Sikora z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Strofy wierszy poety przeczytają Matylda Baczyńska i Kamil Urban, aktorzy tarnowskiego teatru. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet gitarowy: Alicja Kawa i Wojciech Gurgul. Początek wydarzenia o godz. 11 w foyer teatru.

Kolejna odsłona Cinemarzenie, czyli cyklu w kinie Marzenie, należeć będzie do filmu Van Gogh. U bram wieczności”. Obraz w reż. Juliana Schnabela to opowieść o najbardziej owocnym i zarazem dramatycznym okresie życia Vincenta van Gogha. Za namową przyjaciela malarz wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Seans rozpocznie się o godz. 16 w kinie przy ul. Staszica.

Tradycyjnie podczas festiwalu Artfest przygotowano spotkania z pisarzami. W niedzielę w BWA na placu Dworcowym będzie można spotkać się z Marcinem Wilkiem, autorem książki Pokój z widokiem. Lato 1939”. Twórca opisuje ostatnie przedwojenne lato. Ukazuje dramaty ówczesnego okresu. Beztroskość przeplatającą się z narastającym napięciem politycznym. Czekanie na to, co nieuniknione, ale i złudna nadzieja, że może nie nadejdzie, odwróci się, zostawi. W książce znajdują się także historie tarnowian. Początek o godz. 16.

Spektakl Trans-Atlantico będzie grany w Solskim” również w niedzielny wieczór. Przedstawienie zaplanowano o godz. 19.

Urząd Miasta Tarnowa, tarnow.pl/, tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Zapowiedzi-weekendowe88

Autor: krystian