Firmy zajmujące się produkcją, sprzedażą i wypożyczaniem namiotów oprócz standardowej oferty proponują rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Są to tak zwane namioty niestandardowe wśród dostępnych od razu typowych namiotów. Trzeba zauważyć, że te standardowe namioty można nabyć w miarę szybko i są dostępne natychmiastowo, natomiast na namiot na wymiar przyjdzie nam trochę poczekać. Czy warto poświęcić ten czas, aby zyskać wymarzony namiot? Artykuł ten postara się odpowiedzieć na to pytanie poprzez wskazanie ogólnych różnic między typowymi i niestandardowymi namiotami.
Namioty na indywidualne zamówienie cieszą się popularnością z jednego, bardzo ważnego względu. Ich możliwości związane z personalizacją wykraczają poza granice dostępne dla standardowo i seryjnie produkowanych namiotów. Jeśli przedsiębiorca chce wyróżniać się na tle innych konstrukcji namiotowych to musi być gotów poświęcić trochę więcej czasu na podjęcie decyzji związanej z dobraniem namiotu uszytego na miarę własnych potrzeb.
Jaka jest więc główna różnica między namiotem niestandardowym, a tym z produkcji seryjnej? Zasadnicza różnica polega na praktycznie dowolnej personalizacji gotowego już obiektu namiotowego, który jest w fazie projektowej. Już w fazie projektu można podjąć decyzję odnośnie wymiarów, w tym szerokości, długości i wysokości, a nawet uwzględnić dodatkowe elementy jakie mają się znaleźć w namiocie lub na zewnątrz obiektu. Gotowy namiot będzie posiadał wszystkie cechy jakie zamówił klient. Oczywiście ta personalizacja nie ogranicza się jedynie do wielkości, ale również, a nawet między innymi, do samej kolorystyki i wyglądu namiotu. Te z produkcji seryjnej mają wąską możliwość podejmowania decyzji odnośnie kolorystyki. Natomiast namioty niestandardowe można dostać w różnorakich kolorach. Kolor nie musi być jednostajny i może być odmienny od tego zastosowanego na dachu lub maskownicach. Dość często na życzenie klienta firma może zamieścić logo lub dowolny napis na ścianach obiektu tymczasowego stworzonego na specjalne życzenie kupującego. Warto jeszcze podkreślić, że dach nie musi być utrzymany w jednostajnej barwie, ale może być zastosowana przezroczysta płachta. Jest to dość często stosowane rozwiązanie, które pozwala na spore oszczędności. Przestrzeń namiotowa jest oświetlana przez światło słoneczne, więc nie ma konieczności używania energii elektrycznej 24 godziny na dobę do oświetlania wnętrza takiej hali namiotowej. Oczywiście jeśli ktoś nie chce dachu jednospadowego lub dwuspadowego (które to dachy są typowym rozwiązaniem w produkcji seryjnej) to można zdecydować się na całkiem ekstrawaganckie rozwiązanie polegające na użyciu dachu w zupełnie innym kształcie, na przykład dachy sferyczne na namiotach cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem, bo z pewnością przyciągają wzrok potencjalnych klientów.
Namioty do zadań specjalnych, a szczególnie te do użytku całorocznego będą wymagać urządzeń, które będą regulować mikroklimat wnętrza do wymaganego poziomu. W momencie zamawiania namiotu dostosowanego do własnych potrzeb pojawia się również pytanie odnośnie tego typu urządzeń. Doskonale sprawdzą się nagrzewnice, które montuje się w specjalnie wyznaczonych miejscach namiotu. Są to urządzenia na tyle wydajne, że ogrzanie nawet całego kompleksu namiotowego składającego się z mniejszych namiotów nie powinno stanowić problemu. Natomiast w trakcie gorących dni nieodzownym może okazać się wykorzystanie klimatyzatorów elektrycznych do chłodzenia wnętrza.