UM Tarnów: Kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej” w Tarnowie
Dzięki wspólnym staraniom Biura Wystaw Artystycznych i Muzeum Okręgowego Tarnów wzbogaci się o kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Mowa o obrazie Jana Styki Woły w zaprzęgu”, który zostanie wypożyczony z muzeum w Łęczycy. Obraz przybył do Tarnowa i zostanie tu na wiele lat. Jestem wdzięczny pani Hannie Pawłowskiej, dyrektor muzeum, która zgodziła się na wieloletni depozyt obrazu komentuje Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego.
Zanim jednak dzieło powiększy muzealną Galerię Panoramy, będzie je można oglądać w tarnowskim BWA w związku z wystawą Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”, która będzie prezentowana od 29 czerwca. Do Tarnowa przyjadą wówczas wszystkie fragmenty Panoramy, które posiadają w swoich kolekcjach polskie muzea. Na wystawie poza obrazami Jana Styki będzie można zobaczyć prace współczesnych artystów z Polski, Węgier i Turcji. Liczymy, że wystawa przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji historii tego niezwykłego obrazu i zainteresuje nim nowe kręgi odbiorców mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor BWA.
Ekspozycja przygotowywana jest w związku z przypadającą w tym roku 225. rocznicą urodzin gen. Józefa Bema w Tarnowie, okrągłym jubileuszem Powstania Węgierskiego oraz 90-leciem sprowadzenia do miasta zwłok gen. Bema.
Dodatkowo, nowy fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej zostanie udostępniony mieszkańcom w czasie majówki w galerii na dworcu PKP.
Przypomnijmy, że w 1897 roku na zlecenie Węgrów Jan Styka wraz z zespołem artystów namalował wielki obraz panoramiczny przedstawiający zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Obraz był wykonany techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz i postanowił pociąć go na kawałki. Autor sprzedał oprawione i nabite na blejtramy fragmenty panoramy. Część z zidentyfikowanych dotychczas fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Tarnowskie muzeum pierwszy fragment panoramy zakupiło w 1977 roku. Wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.
Urząd Miasta Tarnowa, tarnow.pl/, tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Kolejny-fragment-Panoramy-Siedmiogrodzkiej-w-Tarnowie
Autor: krystian