Z inicjatywy Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej na nadzwyczajnej sesji zebrali się 13 lipca tarnowscy radni, aby porozmawiać o planowanym przez rząd i Orlen S.A przejęciu przez tę spółkę Azotów Puławy i potencjalnych skutkach, jakie może to nieść dla Azotów Tarnów i miasta. Uchwalono w tej sprawie apel do parlamentarzystów.
W połowie czerwca media doniosły, że Orlen, z poparciem rządu PiS, ma zamiar przejąć część Grupy Azoty w postaci zakładu w Puławach. Eksperci wyrażają opinie, iż połączenie puławskich zakładów z Orlenem nie rozwiąże żadnych obecnych problemów Grupy Azoty, a koszty tego przedsięwzięcia spadną na wszystkich podatników. Zamierzona sprzedaż fabryki w Puławach budzi też niepokój załogi Azotów Tarnów, a przedstawiciele z największego w fabryce Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego zwrócili się do prezydenta Tarnowa z prośbą o interwencję w tej sprawie.
Podczas obrad radni wysłuchali informacji wiceprezesa Grzegorza Kądzielawskiego o obecnej sytuacji w Grupie Azoty oraz o planowanych zmianach dotyczących struktury właścicielskiej, czyli planów sprzedaży Azotów Puławy.
Swoje wątpliwości dotyczące tej transakcji przedstawili przedstawiciele związków zawodowych działających w Grupie Azoty, zadali też kilkanaście pytań, na które starali się odpowiedzieć członkowie zarządu spółki.
Prezydent Roman Ciepiela, który 11 lipca opublikował list otwarty (jest dostępny tutaj), zawierający jego wątpliwość dotyczące planowanej transakcji, podkreślił iż fabryka w Tarnowie to jeden z największych pracodawców w mieście i regionie, pytając, co stanie się z miejscami pracy po planowanej fuzji, która ma dojść do skutku do końca roku i co stanie się z finansami tarnowskich Azotów, które w części, w postaci różnych podatków i opłat, trafiają do miejskiego budżetu. Prezydent podkreślił, że takich pytań jest wiele i dlatego nie można przejść obojętnie wobec planowanego podziału Grupy Azoty.
W dyskusji z różnych stron padały różne argumenty. Radny Zbigniew Kajpus zadał - wśród kilku innych - fundamentalne pytanie: jaki jest cel sprzedaży Orlenowi fabryki w Puławach? Niestety ze strony przedstawicieli Grupy Azoty nie padła konkretna odpowiedź na to i podobne pytania.
Głosami radnych zrzeszonych w klubach Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnowa, przy ośmiu głosach sprzeciwu radnych PiS, przegłosowano uchwałę w formie apelu do parlamentarzystów, w którym czytamy: Rada Miejska w Tarnowie apeluje do Parlamentarzystów, a w szczególności do Parlamentarzystów ziemi tarnowskiej o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu uniknięcie ewentualnej utraty części aktywów Spółki Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie poprzez przejęcie spółki Grupa Azoty Puławy S.A. przez inną spółkę należącą w większości do Skarbu Państwa , którą jest PKN Orlen S.A.