Na tarnowskim rynku, w okolicy Tarnowskiego Centrum Informacji, od dzisiaj oglądać można pięć palm nagrodzonych w Konkursie Palm Wielkanocnych, który w Niedzielę Palmową odbył się przed kościołem pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalasowej.
Odbywający się od 2015 roku konkurs, cieszy się coraz większą popularnością, a przygotowywane przez jego uczestników palmy dorównują tym z Lipnicy Murowanej czy z Limanowej. W tegoroczną edycję Konkursu Palm Wielkanocnych w Zalasowej po raz kolejny włączył się Urząd Miasta Tarnowa, który przygotował nagrody oraz galanterię promocyjną. W pracach komisji konkursowej uczestniczyła natomiast zastępczyni dyrektorki Wydziału Komunikacji Społecznej UMT, Maria Zawada-Bilik.
Organizatorami konkursu są: sołtys wsi Zalasowa, parafia pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalasowej, Stowarzyszenie Zalasowian, Koło Gospodyń Wiejskich w Zalasowej i Koło Rękodzieła Artystycznego. Partnerem i fundatorem nagród jest natomiast Urząd Miasta Tarnowa.
Zwyczaj tworzenia palm w Zalasowej ma długą tradycję i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Dawniej w każdym domu przygotowywano tradycyjną palemkę, którą święcono i wykorzystywano podczas wiosennych obrzędów świąt Wielkiej Nocy, a także w ciągu roku. Z czasem, tradycja ta zaczęła zanikać, a w kościele coraz częściej można było zauważyć palmy tzw. gotowce.
Obecnie ręcznie robione palemki są wszechobecne podczas Niedzieli Palmowej, a te kupowane w sklepach, należą w Zalasowej do rzadkości. Warto dodać, że Koło Gospodyń Wiejskich w Zalasowej co roku tworzy również kilkudziesięciometrową palmę na Plac Maryjny, a Koło Rękodzieła Artystycznego z powodzeniem bierze udział w konkursach na plastykę obrzędową.
(sm)