8 lutego br. na terenie Małopolski prowadzone były wojewódzkie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem ich było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również na niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach. W ciągu jednodniowych działań, ujawniono 1159 wykroczeń.

Najwięcej ujawnionych wykroczeń, tj. 815 dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 317. Najczęstsze wykroczenia pieszych to przekraczanie jezdni  w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych. Ponadto, policjanci ujawnili 27 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów. 

Prowadzone działania mają na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. 
Od początku 2022 roku, na małopolskich drogach doszło do 132 wypadków, w których zginęło 7 osób (w tym 6 pieszych), a 155 zostało rannych. Porównując te dane z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 15, tj. spadek o 10 %, liczba ofiar śmiertelnych uległa zmniejszeniu o 5, tj. z 12 do 7. Liczba osób rannych jest mniejsza  o 22, jest to  spadek o 12 %.
Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów. Należy pamiętać o obowiązku posiadania przez osobę pieszą poruszającą się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego, umieszczonego w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych użytkowników dróg. Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, przy przekraczaniu jezdni korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze, jak również przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym. Bardzo ważne jest, aby kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych zachował szczególną ostrożność, zmniejszył prędkość oraz ustąpił pierwszeństwa pieszemu zarówno wchodzącemu, jak i znajdującemu się na przejściu dla pieszych. 
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo  i innych.