Produkcja leków, suplementów diety, produktów leczniczych czy nawet kosmetyków może przebiegać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich zakłada, że producent we własnym zakresie opracowuje recepturę, a także przejmuje na siebie cały proces produkcji i włączenie produktu do sprzedaży. Alternatywnym rozwiązaniem jest produkcja kontraktowa. Na czym polega ten model współpracy?
Outsourcing usług produkcyjnych
Kontraktowy model współpracy bywa nazywany outsourcingiem usług produkcyjnych. Sam outsourcing polega na zleceniu wykonania pewnych zadań podmiotom zewnętrznym. Firmy najczęściej korzystają dziś z outsourcingu usług księgowych, kadrowych czy rekrutacyjnych, jednak przedsiębiorstwa produkcyjne bardzo często decydują się również na kontraktowy model współpracy dotyczący samych usług produkcyjnych. Outsourcing polega na zawarciu umowy z firmą, która specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. Można to łatwo wytłumaczyć na przykładzie biur rachunkowych, którym przedsiębiorcy powierzają prowadzenie księgowości. Przenosząc to na kwestie związane z produkcją, przedsiębiorcy mogą powierzyć wykonanie niektórych zadań bądź przejęcie kompleksowej opieki nad procesem produkcyjnym podmiotowi zewnętrznemu.
Na czym polega usługa produkcji kontraktowej?
Zakres współpracy pomiędzy dwoma podmiotami, z których jeden świadczy usługi produkcyjne, może być różny, w zależności od potrzeb i możliwości obu stron. Zazwyczaj mowa o produkcji kontraktowej w wąskim ujęciu, która sprowadza się jedynie do samego procesu wytwarzania danego produktu. Tymczasem produkcja kontraktowa może mieć również szersze znaczenie. Firma zewnętrzna może nie tylko zobowiązać się do wyprodukowania pewnej ilości konkretnego towaru, ale również do opracowania jego receptury, etykietowania, czy nawet dystrybucji. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się właśnie na taki, rozszerzony model współpracy. Wszystko dlatego, że dzięki temu mogą oni skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób zatrudnionych w firmie, która ma zrealizować usługę. Więcej na temat produkcji kontraktowej można przeczytać tutaj: https://chc.com.pl/.
Czy warto zdecydować się na współpracę w modelu kontraktowym?
Jeszcze do niedawna współpraca w modelu kontraktowym nie wydawała się atrakcyjna, a przede wszystkim większość przedsiębiorców uważała, że jest stosunkowo droga. Dziś jednak coraz więcej decyduje się właśnie na taki model współpracy, zauważając jego korzyści. Podstawową z nich jest możliwość ograniczenia kosztów, jakie związane są z szeroko pojętym procesem produkcji. Należy nie tylko zakupić odpowiedniej jakości maszyny, ale również wypłacić wynagrodzenie zatrudnionym w firmie osobom, które pracują w działach produkcyjnych. Co ważne, przedsiębiorca, dzięki produkcji kontraktowej, może przenieść część ryzyka na firmę zewnętrzną, co dla wielu podmiotów gospodarczych jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Otóż to właśnie podmiot zewnętrzny zobowiązuje się dostarczyć określone produkty w danym czasie, a więc to w jego gestii pozostaje konieczność kontrolowania wszelkich procesów produkcyjnych i szybkiego reagowania na ewentualne opóźnienia.