Już od kilku lat, na naszym rynku spotykamy się z wynajmem długoterminowym, jako formą finansowania. Ostatnio jednak, popularność tej metody zdecydowanie wzrasta. Takie usługi oferują firmy, które specjalizują się w zarządzaniu flotą pojazdów. Klienci często zastanawiają się nad tym, czy wyjście to okaże się dla nich korzystniejsze, niżeli kredyt lub leasing operacyjny. Istnieje odpowiedź na to pytanie, jednak warto wiedzieć, jakie są zalety i wady produktu.

Aktualne mamy mnóstwo możliwości pod wieloma względami, także jeżeli chodzi o nowe inwestycje i realizację planów co do swoich działalności gospodarczych. Podczas ich rozwoju, należy zainwestować sporo funduszy, aby „rozkręcić biznes”. Czy kiedy wiemy, że będzie nam potrzebny samochód, np. Mercedes wynajem długoterminowy w Arval okaże się dobrym wyjściem?

Wynajem długoterminowy – czym jest?

Z perspektywy przepisów podatkowych, wynajem długoterminowy auta to leasing operacyjny z tym, że nie ma konieczności wykupu samochodu. Różne firmy mogą posiadać zróżnicowane oferty, zarówno co do kosztów, jak i zakresu. Istnieje jednak jedna główna zasada – leasingobiorca, który zawiera umowę, powinien zadeklarować jeden konkretny, wybrany przez siebie wariant serwisowy.

Pakiety serwisowe, mogą dotyczyć jedynie pierwszego przeglądu auta, wszystkich, bądź też wszelkich przeglądów oraz napraw, które związane są z wymianą elementów zużywalnych. Ponadto, istnieje możliwość dokonania zakupu zimowych opon, wraz z opcją ich wymiany i składowania. Istotny jest fakt, że w ramach wynajmu długoterminowego wymagane jest określenie szacowanego - rocznego przebiegu pojazdu. Umowa natomiast, musi być zawarta na dłużej, niż 24 miesiące. Podobnie, jak wygląda to w wypadku operacyjnego leasingu samochodowego. To jaka będzie cena finansowania, zależy od wybranego modelu pojazdu, (kiedy marka samochodu to Mercedes leasing będzie inny niż w wypadku Audi, Skody, i innych) jest to związane z kosztami jakie niesie serwis oraz z wartością auta.

Mercedes i wynajem długoterminowy? – komu opłaca się taka opcja?

Finansowanie – wady i zalety

Jako jedną z korzyść wynajmu długoterminowego podaje się fakt, że płatności dokonuje się wyłącznie za rzeczywiste zużycie pojazdu. Dodatkowo, serwisowa umowa razem z umową leasingu, określa z góry ustalone i niezmienne koszty serwisowe, które doliczane są do wszystkich leasingowych rat. W związku z tym, koszty eksploatacji samochodu, mogą być rozłożone w czasie i nie będą dużym problemem, kiedy zajdzie potrzeba wymiany jakichkolwiek elementów.

Należy być świadomym, że auta będą serwisowane wyłącznie w ASO. Co więcej, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że pojazd, który będzie serwisowany, nie może mieć większego przebiegu niż 250 tys. kilometrów. Oznacza to, że jeśli planujemy dość intensywnie eksploatować pojazd, pokonując bardzo duże odległości, o wiele lepszy okaże się dla nas klasyczny leasing operacyjny. Kolejną, często wymienianą zaletą jest brak opłat za szkody z Auto Casco i rejestrację pojazdu.

Kiedy zawieramy umowę wynajmu długoterminowego, powinniśmy oszacować roczny przebieg samochodu. Problemem mogą być zbyt duże wartości tego czynnika. Opłaty i prowizje wówczas, będą naliczane dodatkowo za każdy kilometr, który przejedziemy. Te koszty będą związane zarówno z wynajmem, ale też z ratami serwisowymi. Kiedy pojawiają się pewnie rozbieżności i wątpliwości, warto skorzystać z kalkulatora leasingowe, aby dowiedzieć się, jaka opcja będzie dla nas najlepsza i na taką się zdecydować.