W tarnowskim teatrze odbył się dziś otwarty dla wszystkich chętnych Dialog Obywatelski, poświęcony sprawom Unii Europejskiej. Uczestnicy pytali o pomysły zmiany Unii „od środka”, o trwającą już czwartą rewolucję przemysłową, o ochronę danych osobowych. Na ich pytania odpowiadali Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu, prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela i Marek Sowa, samorządowiec, wicemarszałek Małopolski w latach 2010 – 2015.
Dialogi Obywatelskie organizowane są od 2015 roku. Mają przybliżać obywatelom Unię Europejską, dowiadywać się od nich, o co Wspólnota przede wszystkim powinna zadbać, przekonywać nieprzekonanych. Każdy obecny na sali może zadać pytanie zaproszonym gościom – komisarzom europejskim, politykom, posłom do Parlamentu Europejskiego. Inicjatorem spotkań jest Komisja Europejska, która chce w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby odbiorców z informacjami o swojej bieżącej działalności oraz gromadzić pytania i uwagi obywateli, które zostaną wykorzystane w unijnych publikacjach i wpłyną na podejmowane decyzje. Tarnowski Dialog Obywatelski, odbywający się w przedwyborczym tygodniu, był poświęcony między innymi innowacjom, przedsiębiorczości oraz bilansowi 15 lat obecności Małopolski i naszego miasta w UE. Otwierając spotkanie prowadzący je Maciej Głogowski, dziennikarz ekonomiczny radia Tokfm, poruszył temat frekwencji w eurowyborach w Polsce. W poprzednim głosowaniu wyniosła ona zaledwie 24 procent, z czego w przedziale wiekowym 18 – 25 – tylko 14 procent. To trzecie miejsce od końca w całej Wspólnocie, za Polską są tylko Słowacja i Czechy. - Widzę tu wielu młodych ludzi, więc apeluję - idźcie na wybory, zagłosujcie, na kogo zechcecie, kierujcie się tym, co jest dla Was ważne.
Mowa była również o tym, jak zmienił się Tarnów w ciągu 15 lat obecności w UE. Od czasu wejścia Polski do Wspólnoty do Tarnowa trafiło około 600 milionów złotych. Dzięki nim miasto inwestowało w drogi, obiekty sportowe i kulturalne, szkoły, jakość edukacji i opieki zdrowotnej. Prezydent Roman Ciepiela nie ukrywał, że ma kłopot z podsumowaniem tego czasu. - Zmieniło się tak dużo, że nie jestem w stanie wymienić wszystkich inwestycji. Jesteśmy w zmodernizowanym dzięki unijnym pieniądzom teatrze, jeździmy autostradą, która dzięki unijnemu wsparciu powstała, to wszystko jest dla ludzi. Najważniejsze jednak zmieniło się w naszych głowach. Uwierzyliśmy, że mamy wpływ na to, co się dzieje w Polsce i w Europie. Od dyskusji, choćby w sprawie czystego powietrza, przechodzimy do działań. Marek Sowa przypomniał natomiast, że najbardziej namacalną zmianą są otwarte unijne granice. - Jaki sprawdzian sensu istnienia UE byłby najlepszy? Właśnie zamknięcie granic.
Dialogi Obywatelskie odbyły się już w ponad 400 miastach w całej UE, w ubiegłym roku wzięło w nich udział łącznie ponad 74 tysiące uczestników, a internetową transmisję śledziło 750 tysięcy widzów. Spotkania wywołały 14,7 miliona reakcji w mediach społecznościowych. Zapis tarnowskiego Dialogu Obywatelskiego można zobaczyć TUTAJ
(dm)